Rozwiąż test, aby sprawdzić, czy dolegliwości, których doświadczamy wymagają specjalistycznej konsultacji i ewentualnej rehabilitacji.
Koronawirus SARS-CoV-2, od stycznia 2020 roku jest na „ustach” całego świata. Choroba u różnych osób ma różny przebieg, niekiedy kończy się nawet śmiercią. W większości przypadków, pacjenci zdrowieją, choć nierzadko, nawet jeśli sama choroba miała łagodny przebieg, po ustąpieniu objawów pojawiają się powikłania. Niektóre z tych powikłań są bardzo ciężkie, inne mają łagodny przebieg. Powikłania najczęściej dotyczą układu sercowo-naczyniowego (powikłania kardiologiczne) i oddechowego (powikłania pulmonologiczne), choć mogą również doprowadzić do rozwoju zaburzeń neurologicznych (powikłania neurologiczne) czy psychicznych.
Do najczęściej pojawiających się powikłań należą: zmęczenie, ból głowy, kaszel, zawroty głowy, trudności z myśleniem, brak koncentracji, duszność, osłabienie, bóle kostno-mięśniowe, bóle stawów, ból w klatce piersiowej, tzw. kołatanie serca, stany depresyjne. Niektórzy pacjenci odczuwają dolegliwości, które wcześniej u nich nie występowały. W każdym przypadku należy zgłosić się do lekarza w celu dokładnej diagnozy.
Powikłania kardiologiczne
Wiemy, że wirus SARS-CoV-2 dociera za pośrednictwem enzymów zwanych ACE2 i TMPRSS2 (biologicznych blokad, które otwiera, aby wślizgnąć się do ludzkich komórek) nie tylko do płuc, lecz także do serca. Ponieważ enzymy te występują w całym organizmie: w płucach, sercu, nerkach, wątrobie, jelitach i tkance mózgowej, dają wirusowi możliwość przemieszczanie się z jednego układu narządów do drugiego. Jeśli dotrze do serca, może wywołać reakcje zapalną, a ta z kolei wpływa na czynność serca.Objawy, jakie opisują chorzy, którzy przeszli COVID-19, takie jak: uczucie zmęczenia, uczucie duszności, bóle w klatce piersiowej, szybkie bicie serca wskazują na powikłania kardiologiczne.
Powikłania te obejmują:
-
- zapalenie mięśnia sercowego,
- zaburzenia automatyzmu i przewodzenia,
- zaburzenia rytmu serca,
- powstanie/nasilenie niewydolności serca,
- ostry zespół wieńcowy,
- zmiany zapalne w naczyniach,
- powikłania zakrzepowo-zatorowe,
- zmienność w ciśnieniu tętniczym krwi.
Bardzo niepokojące jest to, że chorzy, którzy mieli łagodne objawy lub przeszli COVID-19 bezobjawowo również mogą być narażone na ryzyko wystąpienia problemów z sercem. Dlatego, każdy kto przeszedł infekcję COVID-19, absolutnie powinien poddać się badaniom sprawdzającym jego stan zdrowia pod kątem kardiologicznym
Powikłania neurologiczne
Już dziś wiemy, że COVID-19 jest zagrożeniem nie tylko dla płuc czy serca. Okazuje się, że jest również niebezpieczny dla układu nerwowego – mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów.Powikłania jakie w związku z tym się pojawiają, nawet u tych ozdrowieńców, którzy przeszli zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 bezobjawowo to nie tylko przewlekłe zmęczenie, bóle i zawroty głowy, ale także dużo poważniejsze komplikacje takie, jak udar czy tzw. majaczenie. Kolejnym, bardzo niepokojącym objawem jest „mgła mózgowa”, czyli zapominanie, dezorientacja, niezdolność do skupienia się, problemy z komunikacją. Niestety, niektóre z tych objawów utrzymują się miesiącami i wymagają specjalistycznego leczenia.
Powikłania pulmonologiczne
SARS-CoV-2 atakuje przede wszystkim płuca. Część uszkodzeń może być spowodowana oczywiście efektem ubocznym na leczenie, np. intubacji, ale inne długotrwałe komplikacje są wynikiem bezpośredniego działania wirusa SARS-CoV-2, który może prowadzić do rozległego uszkodzenia dróg oddechowych i śmiertelnej niewydolności płuc. Najczęstsze powikłania to: zapalenie płuc, zespół ostrej niewydolności oddechowej, sepsa.
Grupy pacjentów najbardziej narażone na powikłania po przebytej chorobie COVID-19
- seniorzy z chorobami współistniejącymi
- chorzy z przypadłościami, które upośledzają układ immunologiczny
- pacjenci z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, np. astmą, POChP